Ugrás a tartalomra

Az éghajlatváltozás a méztermelésre is kihat

2024.04.15
17:18
2024.04.16
07:45
Forrás
Pannon RTV
Az enyhe téli időjárás és az éghajlat változása a méhészeket is nehéz helyzetbe hozza. A méhészek elmondása szerint idén szokatlanul korán virágzásnak indult a repce és az akác, aminek hatására a méhek is idő előtt megkezdték munkájukat.

Bár azt feltételeznénk, hogy a méhek korai aktivitása magasabb hozamot eredményezhet, azonban ennek is megvannak a maga hátrányai.

A meleg, napos időjárásnak köszönhetően felgyorsult a növények vegetációja. A méhészek attól tartanak, hogy a korai virágzás következtében komoly károk keletkezhetnek. A szakértők elmondása szerint a nappalok még túl rövidek a kívánt termés kifejlődéséhez. A túl magas hőmérséklet miatt pedig, bár a növények gyorsabban növekednek, ugyanakkor gyengébbek is. A másik gond, hogy ugyan a méhek aktívak, a növényekhez hasonlóan még ők sem érték el a megfelelő felhasználásához szükséges erőt.

Csincsák Norbert, szabadkai méhész: „Idén a repce és az akác virágzása összecsúszott. Egy évvel ezelőtt az akác nagyjából egy hónappal később érkezett mint ebben az évben. Ez nagyon nagy időkülönbség. A másik dolog, hogy így a méhészeknek több dolguk van, mert ugyanazt a munkamennyiséget rövidebb idő alatt kell elvégezni. Ez abszolút rossz hatással van a méhészekre. A szárazság is problémát fog okozni. Ha nem érkezik eső az elkövetkező időszakban, az meg fog érződni majd a napraforgó mézelésénél is.”

A szárazság a növényekre és a méhekre is egyaránt hatással van. A huzamosabb ideig tartó meleghullámok következtében a virágok már idő előtt elvirágozhatnak – mondta Csincsák Csaba. Hozzátette: „A szárazsággal ott van a probléma, hogy a növényeknek nincs elegendő ideje, mert a reggelek sem annyira harmatosak, mivel magasabb az éjszakai hőmérséklet és a növény nem tud annyi nektárt termelni, mint amennyire normál esetben lehetősége lenne. Tehát a méhnek kevesebb ideje van a nektárt összeszedni, amiből utána mézet készít, illetve kevesebbet is tud összeszedni.”

Ebben a helyzetben a tavaszi fagyok is súlyos károkat okozhatnak. Az akácfák leginkább éjszakánként termelik intenzíven a nektárt, ehhez azonban 10-12 fokos éjszakai hőmérsékletre van szüksége. Amennyiben ez a feltétel nem teljesül és esetlegesen még fagypont alá is esik a hőmérséklet, a hozama jelentősen csökkenhet. A növények mellett a méheket is fenyegeti a fagy. Amennyiben bekövetkeznek a rettegett mínuszok félő, hogy a méhek nem tudják megvédeni ivadékaikat, ezért a lárvák is elpusztulhatnak. A legnagyobb probléma, hogy a méhészek nem tudják befolyásolni ezeket a folyamatokat, így számukra nincs jó megoldás a nehéz helyzetekben. Teljes egészében a környezeti hatásoknak vannak kitéve.

méhész
méztermelők
Csincsák Norbert

Most

16:51, Frissítve: 18:19

Deli: mi a béke pártján vagyunk

Június 9-én, vagyis egy hónap múlva európai parlamenti választásokat tartanak. A voksolásnak nagy tétje van, mivel az eredmények hatással lesznek az EU lakosságára, de a vajdasági magyarság életére is.

Népszerű

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.