Ugrás a tartalomra

Drágultak a nyaralások, de még mindig vannak akciók az utazási irodáknál

2024.03.04
13:44
2024.03.04
16:13
Forrás
Pannon RTV
Az árak folyamatosan emelkednek, így sokan éltek a belgrádi Turisztikai Vásár lehetőségeivel, kihasználták a kedvezményes ajánlatokat a rendezvényen. Sokan már az év elején eltervezték a nyaralásukat, hogy minél olcsóbb legyen az üdülés.

Akik viszont csak ezután tervezgetik a nyári szabadságukat, azoknak majd jóval mélyebben kell a pénztárcájukba nyúlniuk.

Továbbra is Görögország a szerbiai turisták első számú úti célja, amelyet Montenegró, Törökország, Egyiptom és Tunézia követ. Bulgáriába is sokan utaznak, de Horvátországba, Spanyolországba és Olaszországba is.

Nagyjából így fest a dolog a szabadkaiak körében is. Bojana Martinović és családja korábban férje rokonainál, Montenegróban nyaralt, idén viszont Görögországba mennek.

„Minden megdrágult, nem tudom a nyaralás mennyivel, de minden drága. Nem is tudom mit mondjak, de úgy gondolom, ez nem egy olyan nagy kiadás, tekintettel arra, milyen sokat költünk az alapvető dolgokra. Tehát ehhez képest a nyaralás nem is olyan drága.”

Novák Jolán és férje is Görögországba megy nyaralni.

„- Előbb hajóutazásra. Németországba dolgozik a lányom, és ő szervezi.
- Drágának tartja az utazásokat?
- Nagyon, nagyon drágának tartom, de hát a kislányom szervezi ezt az utat.
- Akkor ő is fizeti? Így azért könnyebb elmenni?
- Igen, így könnyebb elmenni.”

Világszinten végigsöpört egy drágulási hullám, ami a nyaralások árára is kihatással van, mondta Tóth Borisz, egy szabadkai utazási iroda tulajdonosa. A tavalyi évhez képest nagyjából 10-20 százalékkal növekedtek az árak.

„Ami mindenképpen akciós és előnyös az akciókkal kapcsolatban, az az előfoglalás, illetve az utolsó pillanatos, az úgynevezett "last minute" foglalások. Tehát például ebben a pillanatban is, márciusban, bár még vannak némely akciók, de már valami drágulást tapasztalunk a decemberi, januári árakhoz képest, ami nagyjából 10-15 százalék. A "fist minute" akcióknak mindenképpen előnye van. Elsősorban az, hogy sokkal nagyobb a választék.”

Ezért, ha valaki eldöntötte, hogy hova szeretne menni nyaralni, ajánlott minél előbb foglalni, mert a tavaszig történő előfoglalások mindig kedvezőbb árfekvésűek.

Aleksandar Seničić, az Utazási Irodák Szerbiai Szövetségének igazgatója a szerb közmédia műsorában elmondta, hogy a nyaralások drágulását a globális infláció és a háborúk okozták, mert az élelmiszerek árait, és ebből adódóan a szállodák és a magánszálláshelyek díjszabását is megemelték.

„Azt tanácsolom azoknak, akik nem engedhetik meg, hogy a főidényben menjenek tengerre, nézzék azokat a nyaralásokat, amelyek drasztikusan olcsóbbak lehetnek, valahol június elején vagy közepén, és szeptember elején. A gyerekek akkor az első egy hétben vagy tíz napban nem mennének iskolába, de ez csak egyetlen munkahét.”

Ilyenkor ugyanis az árak akár 50 százalékkal is alacsonyabbak, szeptember 10. után pedig ezek a kedvezmények még magasabbak is lehetnek, tette hozzá Seničić.

nyaralás
Aleksandar Seničić
Tóth Borisz

Most

13:35, Frissítve: 13:44

Folyamatosak a fejlesztések Szabadkán

Az elmúlt időszakban több utca is aszfaltburkolatot kapott, töltetcserét hajtottak végre a szabadkai 1-es számú vízgyárban, valamint az ivóvíz és a szennyvízhálózat bővítésén is dolgoznak. A VMSZ ezt a munkát június 2. után is folytatná.
11:34, Frissítve: 13:47

Kiadós csapadék kellene a földeken

A hirtelen érkezett és tartósan magas hőmérséklet, valamint a csapadék hiánya továbbra is megnehezíti a termelők helyzetét - mondják a Zenta környéki gazdák. Jelenleg a kártevőkkel is fel kell venniük a harcot.

Népszerű

Mi drágul, mi nem?

Május elsejétől több luxustermék ára változik Szerbiában. Az áramért és a gázért ugyanannyit fogunk fizetni egész évben.

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.