Ugrás a tartalomra

Dve decenije od martovskog pogroma na KiM

2024.03.17
13:24
2024.03.17
16:07
Forrás
Pannon RTV
Tokom nereda koji su trajali dva dana, Albanci su počinili brojna nasilja nad tamošnjim Srbima. Proterano je oko 4.000 Srba, uništeno 800 srpskih kuća, a zapaljeno 35 verskih objekata.

U dvodnevnom talasu nasilja ubijeno je najmanje 19 ljudi, a oko 1000 ih je povređeno. Sve se to dogodilo samo pet godina nakon NATO bombardovanja 1999. godine i progona Srba sa Kosova i Metohije.

Sve je počelo smrću trojice albanskih dečaka. Mladi su se utopili u reci Ibar u severnoj Mitrovici. Prema informacijama koje su tada objavljene u medijima, dečaci su pobegli od srpskog stanovništva u reku, što je pokrenulo talas nasilja. Usledio je obračun u šest gradova i devet sela, u kojem su kosmetski Srbi ubijani i proterivani, a njihova imovina i kulturna baština je spaljivana i uništavana. Pogrom su osudili Savet bezbednosti UN-a i Evropska unija.

Danas, na 20. godišnjicu martovskog pogroma, centralna komemoracija će biti upriličena u Gračanici. Povodom godišnjice predsednik Aleksandar Vučić je ugostio u Beogradu decu sa Kosova i Metohije.

Osim toga, danas će biti prikazan i dokumentarni film „Dosije Kosovo – Pogrom” koji se bavi događajima iz tog vremena. Film možete pogledati u 21 čas na RTS 1.

Kosovo i Metohija
pogrom

Najnovije

15:27, Frissítve: 16:10

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.

Najčitanije

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.

Unapređenje zapošljavanja u Subotici

Završena je javna rasprava u vezi izrade Lokalnog akcionog plana zapošljavanja za period 2024-2026. godina, koja je počela 8. aprila - obavestio je javnost Saša Gravorac.

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.