Ugrás a tartalomra

Klimatske promene utiču i na proizvodnju meda

2024.04.16
15:32
2024.04.16
16:06
Forrás
Pannon RTV
Blago zimsko vreme i klimatske promene u težak položaj stavljaju i proizvođače meda. Prema njihovim rečima ove godine uljana repica i bagrem neočekivano rano cvetaju, što je uticalo na to i da pčele pre vremena počnu sa svojim poslom.

Mada se može pretpostaviti da će ranija aktivnost pčela imati za rezultat i više prinose, to u sebi nosi i određene negativne posledice.

Zahvaljujući toplim, sunčanim danima ubrzana je vegetacija biljaka. Medari strahuju od toga da kao posledica ranog cvetanja mogu da se pojave i razne štete. Prema rečima stručnjaka, dani su još suviše kratki da bi se ispoljio prinos. A zbog previsoke temperature, iako se biljke brže razvijaju, istovremeno su i slabije. Druga briga je što iako su pčele aktivne, slično kao i biljke, ni one nisu dostigle snagu potrebnu za koristan rad.

Norbert Činčak, subotički medar kaže: „Ove godine se poklopilo cvetanje uljane repice i bagrema. Pre godinu dana bagrem je stigao otprilike mesec dana kasnije nego ove godine. To je veoma velika razlika. Druga stvar je što ovako pčelari imaju više posla, jer istu količinu posla treba da obave tokom kraćeg vremena. To apsolutno loše utiče na pčelare. Suša će takođe izazvati probleme. Ukoliko ne bude kiše u narednom periodu, to će se osetiti i kod pravljenja meda od suncokreta.“

Suša podjednako utiče i na biljke i na pčele. Kao posledica dugotrajnih toplotnih talasa, cveće će procvetati pre vremena – kaže Čaba Činčak. Dodaje: „Sa sušom je problem u tome što biljke nemaju dovoljno vremena, ni jutra nisu toliko rosna, jer je i noćna temperatura visoka, i biljke ne mogu da proizvedu toliko nektara koliko bi mogle u normalnim uslovima. Dakle, pčela ima manje vremena da prikupi nektar od kojeg će kasnije praviti med, odnosno manje može da sakupi.“

U ovakvoj situaciji i prolećni mrazovi mogu napraviti štetu. Drvo bagrema u najvećoj meri noću intezivno proizvodi nektar, i za to mu je potrebna noćna temperatura između 10 i 12 stepeni. Ako taj uslov nije ispunjen, a temperatura i padne ispod nule, prinos se značajno smanjuje. Osim biljke, mraz ugrožava i pčele. Ukoliko naiđu jaki minusi, onda ni pčele neće moći da zaštite svoje potomstvo i uginuće i njihove larve. Najveći problem predstavlja što pčelari ne mogu da utiču na ove procese, zato kažu da za njih nema dobrog rešenja u ovoj teškoj situaciji. U potpunosti su izloženi uticaju sredine.

med
klimatske promene
Norbert Činčak
Čaba Činčak

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Preminula Marta Feher

Nakon kratke i teške bolesti u 48 godini života preminula je Marta Feher, novinarka nedeljnika „Het nap“. Od 2017. godine deo je redakcije „Het napa“, pre toga 10 godina radila je u Panon RTV-u.