Ugrás a tartalomra

U Srbiji se zapošljava sve više stranaca

2024.03.12
14:04
2024.03.12
16:44
Forrás
Pannon RTV
Prošle godine je strancima u Srbiji izdato više od 52 hiljade radnih dozvola, što je skoro 70 odsto više u odnosu na godinu dana ranije. Uprkos tome, i dalje postoji nedostatak radne snage u skoro svim strukama.

Prema nekim procenama, Srbiji je potrebno oko 20000 vozača i otprilike isto toliko radnika u ugostiteljstvu.

Najviše stranih gastarbajtera došlo je iz Kine, njih oko 10 hiljada. Na drugom mestu su Rusi sa 8 hiljada ljudi, zatim slede radnici iz Turske, njih 5.500 i 3000 iz Indije, ali ima radnika i sa Kube, iz Nepala, Bangladeša i zemalja iz okruženja.

Na gradilištima u Subotici takođe radi sve veći broj radnika iz inostranstva, uglavnom Turaka i Indijaca, dok su na izgradnji brze pruge angažovani uglavnom Kinezi. Međutim, nije retkost da stranci prihvataju posao i u poljoprivredi. Naša ekipa je u januaru posetila jednog farmera u Malim Pijacama. Na farmi krava Đezeao Saboa rade Indijci, koji su pouzdani i vredni.

Đeze Sabo, Male Pijace: „Oni odrade 8-9-10 sati svakog dana. Srećni su zbog toga što mogu da pošalju novac u Indiju, i od toga izdržavaju svoje porodice. Ovde im mi obezbeđujemo sastojke za njihove obroke, oni kuvaju, ali mi im dajemo sve što im treba. Obezbeđujemo im kuću, struju, sve. Oni ovde nemaju nikakve troškove.”

Jedan od njih, Mosin, za godinu dana je naučio mađarski na takvom nivou da razume uputstva svog gazde i onda to prevodi svojim kolegama.

„Ovo je dobra farma, volim krave, sve je dobro. Ovde nije teško raditi.”

Radnici iz inostranstva su prvenstveno zaposleni u građevinarstvu, ugostiteljstvu, turizmu i poljoprivredi, istakao je ekonomista Imre Zombori.

„Primarni razlog je nedostatak radne snage. Prirodni priraštaj stanovništva u evropskim zemljama je već dugi niz godina negativan, a istovremeno postoji i jedna unutrašnja migracija. Naravno, i razlike u platama mogu da igraju ulogu u tome, ali ovde uvek važi jedan princip, a to je da uvek prvo morate da tražite domaćeg radnika, a nakon toga, ako nema alternative, onda treba tražiti gastarbajtera.”

Tokom prethodnog mandata srpske ministarke za porodicu i demografiju Darije Kisić, kada je bila ministarka za rad, započeta je izrada Zakona o zapošljavanju stranaca i potpisano više međudržavnih sporazuma. Kisić je, gostujući na RTS-u rekla da su se radnici iz inostranstva pokazali kao veoma pouzdani i da su se brzo integrisali u društvo.

„Migracija radne snage i zapošljavanje stranaca je neizbežna, ali sve naše aktivnosti služe tome da se naši građani, koji su se poslednjih godina odselili zbog posla, vrate.”

U Srbiji je počela izrada evidencije deficitarnih zanimanja, pa strani državljani sa potrebnim kvalifikacijama neće morati da čekaju odobrenje Nacionalne službe za zapošljavanje kako bi se zaposlili. Ova lista se uvek može modifikovati, jer ukoliko se pokaže da u pojedinim strukama više nema manjka radne snage, a novopridošli strani radnici mogu da ugroze radna mesta domaćih radnika, Vlada će ih ukloniti sa liste deficitarnih zanimanja.

radna snaga

Slične vesti

Najnovije

Najčitanije

Postavljen poslednji par šina na brzoj pruzi Subotica-Novi Sad

Radovi na izgradnji deonice brze pruge Beograd-Budimpešta između Subotice i Novog Sada odlično napreduju. Danas poslepodne je kod Bačke Topole postavljen poslednji par šina između dva vojvođanska grada, tako da se glavna pruga može smatrati spojenom.

Veliko prolećno čišćenje u Tornjošu

U Tornjošu su sve generacije u selu dale svoj doprinos, uzimajući u ruke metle, lopate i džakove, kako bi učestvovali u tradicionalnoj radnoj akciji “Dan planete Zemlje”. Zajedno su se trudili da urede selo.