Ugrás a tartalomra

A kánikula kibírhatatlan valamilyen hűtéstechnika használata nélkül

2018.08.02
13:56
2018.08.02
16:45
Forrás
Pannon RTV
A nyár és a kánikula beköszöntével, aki teheti, kocsijában, lakásában, munkahelyén klímaberendezést vagy egyéb hűtésre alkalmas készüléket használ.

Ugyanez érvényes az őszi-téli időszakra is, a hideg évszak közeledtével akár klímaberendezéssel is fűthetünk. Emellett a megújuló energiaforrások is sok lehetőséget biztosítanak, ha hűteni vagy fűteni szeretnénk lakásunkat, irodánkat.

A nyári tikkasztó hőség kibírhatatlan valamilyen hűtéstechnika használata nélkül. Azonban megéri jól meggondolni, melyik módját választjuk a hűtésnek, mivel sok olyan eszköz van, mint például a klímaberendezések, amelyek helytelen és túlzott alkalmazása akár ízületi problémákat is okozhat, vagy ha túl hidegre állítjuk a hőfokot a nagy nyári melegben, az könnyen tüdőgyulladáshoz vezethet a hőmérséklet különbség miatt.

Pálfi Gábor, értékesítő, Dudi Co.: „Elsősorban minden szezon kezdete előtt érdemes szakembert hívni, aki átnézi, ha kell gázzal feltölti, kitisztítja. Különböző kórokozók is szoktak a kondenzvízben megjelenni, tehát ezért szükséges elsősorban szakembert hívni, de különben havi szinten mi is ki tudjuk tisztítani azokat a különböző szűrőberendezéseket, amik a klímában vannak.”

A klímaberendezések ára fajtától és márkától függően mintegy 25 ezer dinártól kezdődik.

A megújuló energiaforrások közé tartozik a geotermikus hőszivattyú technológia. A lábunk alatt lévő talaj felső rétege a napsugarak mintegy 50%-át elnyeli. Ezáltal a talaj hőmérséklete egész évben szinte állandó hőmérsékleten marad, 7 és 18 Celsius fok között. Ezt a Földünk felső rétegében tárolt óriási mennyiségű, számunkra hasznosítható energiát nyeri ki és hasznosítja a hőszivattyú. A levegős hőszivattyú hasonló elven működik, a kültéri levegőt visszahűtve készíti a fűtésre és használati meleg víz felhasználására is alkalmas meleg vizet.

Egy átlagos méretű családi háznál 3-4 ezer euróba kerül a hőszivattyús technológia beszerelése, mondta el Bálint Árpád, a zentai Bestermofrigo cég tulajdonosa. A vizes vagyis a kutas, illetve a levegős rendszer ára között nincs számottevő árkülönbség. A befektetés pedig néhány éven belül megtérülhet, mert a beszerelés után jócskán csökken a fűtési költség.

Bálint Árpád, tulajdonos, Bestermofrigo, Zenta: „A helyszíni munka, az nekünk két nap. Az előkészületek. A gépeket mi mindig személyre szabottan készítjük, tehát megbeszéljük a vevőkkel, és olyan gépeket hozunk, amikre szükség van. Azoknak az elkészítése és leszállítása nagyjából három hét. Amikor már a helyszínen vagyunk, akkor viszont egy-két nap alatt fűthetnek is.”

Amire minden esetben érdemes odafigyelni, az a rendszeres karbantartás. A geotermikus hőszivattyú esetében magát a hőszivattyút érdemes ellenőrizni, de a legjobb, ha ezt a fűtés- vagy a hűtés szezon előtt szakemberrel átnézetjük, így elkerüljük azt a kellemetlen helyzetet, hogy például a hideg téli hónapokban, vagy a rekkenő hőségben leáll a berendezés.

Amit talán még érdemes megemlíteni, hogy a megújuló alternatív energiaforrások használatával csökkenthetjük biológiai lábnyomunkat, ezzel hozzájárulva bolygónk egészségének megőrzéséhez.

klíma
hűtéstechnika

Most

16:51, Frissítve: 21:15

Deli: mi a béke pártján vagyunk

Június 9-én, vagyis egy hónap múlva európai parlamenti választásokat tartanak. A voksolásnak nagy tétje van, mivel az eredmények hatással lesznek az EU lakosságára, de a vajdasági magyarság életére is.

Népszerű

Drágábbak a luxustermékek Szerbiában

Több luxustermék is megdrágult Szerbiában május elsejétől. Keddtől egy doboz cigarettáért is többet kell fizetnie a dohányosoknak, mint eddig. Ami viszont jó hír, hogy az áram és a gáz árának emelkedésétől idén már nem kell tartanunk.

Cápát fogtak Neum közelében

Veszélyeztetett és szigorúan védett cápafaj egy példányát fogott ki a napokban egy helyi horgász az Adriai-tengeren, a bosznia-hercegovinai Neum közelében.