Ugrás a tartalomra

Történészek, tanárok, levéltárosok tartottak rendhagyó történelemórát az MTTK-n

2023.10.25
15:44
2023.10.25
18:46
Forrás
Pannon RTV
Az 1944-45-ös események, az akkori karhatalom által elkövetett vérengzések szabadkai vonatkozásai voltak a témája annak a rendhagyó történelemórának, amelyet Szabadka Város Kegyeleti Bizottsága szervezett.

A Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon megtartott előadáson történészek, tanárok, levéltárosok beszéltek a középiskolásoknak arról, hogy mi történt a második világháború végén a városban.

Szabadka Város Kegyeleti Bizottsága hasonló előadást már korábban is szervezett, akkor történelemtanároknak. Most, a középiskolások számára érhető módon állítottak össze 60 perces történelemórát abból a célból, hogy az iskolai tananyagon kívül minél többet megtudhassanak az itteni magyarság történelmének egyik legsötétebb korszakáról, az 1944-45-ös megtorlásokról.

Kudlik Zoltán, a Kegyeleti Bizottság elnöke: „Sajnos a történelemórákon ezekkel a dolgokkal nem nagyon foglalkoznak. Ezért indította el a bizottság a nyílt történelemóra rendezvényünket, hogy a szabadkai középiskolások, akik a következő generáció lesz, és az emlékezést tovább kell, hogy vigyék, megismerjék ezeket a történéseket a Kegyeleti Bizottság tagjaitól, akik mind olyan szakemberek, akik történészek, egyházi személyek, akik jó ismerői ennek a korszaknak.”

Szabadkán, a Zentai úti temetőben található azoknak az ártatlan áldozatoknak az emlékműve, akiket a bevonuló partizánok végeztek ki. Jelenleg 1168 áldozatot azonosítottak, de a kutatás folyamatos, újabb és újabb nevek kerülnek a listára.

Mészáros Zoltán, történész, a Szabadkai Történelmi Levéltár főlevéltárosa: „Szabadkára fogunk fókuszálni, ugyanis azt szeretnénk, hogy a diákok és az érdeklődők emlékezzenek. Az emlékezés és a közös emlékezés nagyon fontos, hiszen csomópontja a valóságnak, a jelennek, amely egyszerre köt bennünket a múlt magyarságával és a jövő magyarságával. Az emlékek összekötnek bennünket. Közös az emlékezés, a ma élő magyarokat köti össze.”

A vérengzések nem csak az ártatlan polgári lakosságot érintették. A papságot, az akkori közösségi vezetőket sem kímélték.

Horváth Endre, plébános: „Akkor, amikor a Tisza-mentén és Nyugat-Bácskában is gyakorlatilag sorba mentek a plébánosokat megölni, az igazából azt jelentette, hogy nem igazán a plébánosoknak szólt, mint a népnek. Hogy a nép vezető nélkül maradjon. Abban az időben a plébános, akármilyen ember volt, érinthetetlen volt. A kommunista hatalom azt akarta megmutatni, hogy még az, akit mindenki érinthetetlennek tart, azzal is azt csinálhat, amit akar.”

A jelenlegi adatok szerint Bácskában 24 egyházi személy végeztek ki vagy halt bele a kínzásba, Bánátban 11 katolikus pap halt meg, görögkatolikus lelkészt és református püspököt is kivégeztek, általában mondvacsinált vádakra hivatkozva.

megtorlás
történelem
levéltár
MTTK

Most

Népszerű

Elhunyt Fehér Márta

Életének 48. évében, rövid, súlyos betegség után elhunyt Fehér Márta, a Hét Nap újságírója. 2017 óta volt tagja a Hét Nap szerkesztőségének, előtte 10 évig a Pannon RTV-ben dolgozott.

Elhelyezték az utolsó sínpárt Szabadka és Újvidék között

Gőzerővel haladnak a Belgrád-Budapest gyorsvasút Szabadka és Újvidék közötti szakaszának építkezési munkálatai. Ma délután Topolyánál lerakták a két vajdasági város között húzódó sínpár utolsó elemét, így a fővonal összekötöttnek tekinthető.